Răspunsuri

2014-04-26T12:22:42+03:00
Mâhnire=cuvânt format prin derivare, de la cuvântul de bază ,,mâhnit"+sufixul ,,ire"
moleşitor=cuvânt format prin derivare, de la cuvântul de bază ,moleşeală"+sufixul ,,tor"
a îmbărbăta=cuvânt format prin derivare parasintetică (derivare parasintetică=derivare
realizată atât prin sufixare cât şi prin prefixare) de la cuvântul de bază ,,bărbat"+sufixul ,,a" şi prefixul ,,îm"
zgripţuroaică (aşa este corect)=cuvânt format prin derivare de la cuvântul de bază ,,zgripţor"+sufixul ,,oaică"
Acum cuvintele ,,a se preface" şi ,,a se înduioşa" nu sunt prin derivare. Ai putea spune că ,,a se preface" este derivat de la cuvântul de bază ,, prefăcut" iar ,,a se înduioşa" de la ,,înduioşător" însă ai nevoie de un sufix sau prefix, ceea ce noi nu avem. În cazul în care aceste cuvinte apar în vreo propoziţie ele s-ae putea forma prin conversiune. În caz că ai propoziţii să mi le spui pentru a te putea ajuta astfel complet.
Sper că te-am ajutat! :)

Cristina , e gresit, nu scrie, intentia e buna, dar rezulatatul , nu ? Pricepi ?
Vrei raspunsul sau nu ???
OK, ma zbat sa va ajut degeaba. Cpoie si ia maxim nota 5...nu am nicio vina ! prof V.Rascanu
In primul rand daca sunteti profesor atunci ar trebui sa intelegeti ca un elev nu are cunostintile unui profesor din mai multe motive evidente. Daca am gresit atunci imi asum acest lucru. Abia acum v-am vazut raspunsul deorece abia acum am intrat pe calculator. Nu am spus niciodata ca sunt perfecta si nici nu o voi face. Toata lumea face greseli, iar daca sunteti profesor nu ar trebui sa reactinoati asa cand un elev greseste. Insa oricum ar fi atunci va multumesc ca ati raportat raspunsul. Asta
Asta este tot ce am avut de spus. O zi buna.