La o cofetarie s-au vandut intr-o zi 143 de prajituri cu frisca si 278 de prajituri cu crema de ciocolata. Adoua zi s-au vandut 267 de prajituri cu frisca si 165 de prajituri cu crema de ciocolata. Cate prajituri s-au vandut in cele doua zile ?

Prob 2. Care este numarul natural cu 163 mai mic decat cea maimare suma a doua dintre numerele 295,259,288?
Prob 3.Din ce numere naturale trebuie scazut numarul 175 pentru a obtine o diferenta cuprinsa intre 536 si 540 ?

2

Răspunsuri

2014-04-26T01:26:54+03:00
295+259=554 295+288=583 259+288=547 Suma cea mai mai a 2 numere este 583 => 583-163 =420.
2014-04-26T01:32:17+03:00

Prima problema:

 in prima zi s-au vandut: 143+278=421

in a doua zi s-au vandut: 267+165=432

In cele doua zile s-au vandut: 432+421=853

A doua problema:

259+295=554

259+288=547

295+288=583, cea mai mare suma fiind 583

x=583-163=420

A treia problema:

x=536+175=711

z=537+175=712

y=538+175=713

t=539+175=714

w=540+175=715

numerele sunt:711 , 712, 713, 714, 715