cum as putea sa invat la biologie ... pt evaluarea nationala?...

anticipat

2
Învață bine toate lecțiile,și dacă ai un/o prieten/prietenă a cărei mamă sau tată este profesoară/profesor,roagă să îți dea și ție să xeroxesi niște subiecte,spre exemplu,mama mea este profesoară de matematică și are modele de subiecte care se vor da la evaluarea națională,iar o prietenă de a mea m-a întrebat dacă pot să îi dau și ei să își xeroxeze,iar eu i-am dat.
Multă baftă!
Nu trebuie sa fi speriată de această evaluare nivelul cerintelor este minim iar rezultatele nu conteaza în vreo evaluare NU SE PUN NOTE,NU SE AFISEAZA REZULTATE
TREBUIE SA TRATEZI ZIUA RESPECTIVA CA O ZI NORMALĂ IN CARE INTR-UN TEST O SA AI CATEVA INTREBARI DE MATEMATICA,FIZICĂ SI BIOLOGIE LA UN LOC FOARTE USOARE ASA CUM ESTE DE FAPT LOGIC
1. Descarca subiectele de pe www.edu.ro ;

Răspunsuri

2014-04-25T15:06:24+03:00
Iti faci un rezumat la lectiile din care stii ca trebuie sa inveti in care scrii numai ce este important(ideile principlae).Asa iti va fi mult mai usor sa inveti si nu iti va lua mult timp
2014-04-25T15:31:45+03:00
Fiecare invata in stilul lui.Eu de exemplu cand am mult de invatat ori subliniez cu un marker ideile importante ori imi fac o schema a lectiei(trasez sageti sintetizand astfel lectia.).Cand te apuci sa inveti trebuie sa fi odihnita si sa nu au surse care te pot distrage.Nu exista vreo metoda concreta ci trebuie sa ai o logica in tot ce inveti si altfel vei retine mult timp minte ceea ce inveti ,nu numai pentru un test sau o ascultare.Bafta!!!