Răspunsuri

2014-04-25T10:53:13+03:00
imt mirosul de flori, bazaitul gazelor nu ma lasa in pace, dar gata nu mai suport, ma trezesc. Perioada in care am dormit a durat o vesnicie. Somnul in care am patruns s-a terminat. Afara totul s-a schimbat, podoaba campiei nu mai este alba, acoperita de faina, ci verde ca rochita unei fetite plina de smaralde verzi. Copacii capata o culoare mai placuta si nu mai sunt zgribuliti de vant, in obrajii lor se contureaza culoarea rosie dand semne ca au trasaturi specifice tabloului de primavara.Toata natura s-a trezit la viata odata cu mine. Vantul caldut de primavara adie printre bratele zgribulite ale pomilor, razele soarelui se strecoara usor-usor in sufletul meu nelinistit. Vad cum pe capul fiintelor ce ne daruiesc roade se coboara din inaltul nemarginit al cerului podoabe albe de flori. Valul alb de flori asternut peste intreaga intindere formeaza o patura imensa si pufoasa. Fluturii veseli si colorati aduc mandri in taram dragoste si seninatate. Din crestele muntilor izvoraste apa cristalina ce se lasa asteptata cu nerabdare de campie, pietrele licurind sar precum niste bulgari fluizi, ghioceii ies de sub inchisoarea mantiei de zapada vrand sa anunte sosirea primaverii.Deodata din preamaritul cer al copacilor incepe o ploaie a petalelor, asternand un covor pictat in sute de mii de culori. Zana cu inima calda poposind in tinut, imprastie in fiecare coltisor al campiei cateun fir de iarba ce se trezeste somnoros abia-abia din somnul dulce si adanc in care s-a afundat. Pe camp violetele arunca cu mii si mii de stropi de culoare vrand sa  imbogateasca campul dezgolit de nuantele puternice ale movului sau.Zambilele parfumate daruiesc dulceata si puritate naturii. Frumoasele albine zboara usor ratacindu-se pe marginile drumului in loc sa doarma intr-un polen de floare, invaluite in aur si parfum. Ca o lumina lina, isi face aparitia soarele palid ce este prizonier in bratele norilor plumburii. Acesta vrea sa isi faca simtita prezenta prin razele sale tainice. Rozele parfumate infloresc suav risipind necazurile din fundul inmii. In mine se simte un fior, simt cum un potop de ganduri bune pune stapanire pe inima seaca. Vraja dulce a florilor ma poarta intr-un superb vis ce pare a nu avea sfarsit. Ca o minune vraja florilor se isca-n inimile tuturor precum o scanteie. Vantul lin cerne deasupra florilor un minunat parfum plin de speranta. Vesela natura este coplesita de toate bogatiile sale. Lacul cu umbra sa albastra evoca in tot tinutul vocea incantatoare a unei privighetori. Alaiul de fluturi mici albastri paseste emoţionat in lacrima padurii zdrumicate de inghetul iernii. Codrul inmiresmat se poarta precum un copilas stand si ascultand glasul mandrei privighetori. Florile delicate, parfumate, cu frunze elegante, fermecatoare confera gradinilor un aspect mirific. Raurile sclipitoare umplu aerul primavaratic de mireasma si parfum. Dansul molatic al firelor de iarba te induce intr-o lume a fictiunii. Rochitele florilor fac ca primavara sa fie mai speciala si mai minunata.Cromatica campiilor confera tuturor un univers al esentelor greu de definit. Martisorul lui Martie aduce in sufletele tuturor copiilor bucurie si noblete. Razele soarelui imi incalzeste sufletul si trupul. Ma uit si vad cum iarba, fluturii si firele de iarba se contopesc intr-un frumos nucleu. Ma mir si nu imi vine sa cred. Dar ce se vede? Dintr-un copac inmiresmat  se aude o privighetoare cu trilul sau dumnezeiesc ce isi deschide aripile maiestre. In urma ei se asterne un covor viu colorat ce lasa in urma sa o exploxie de culori deosebit de minunata si splendida. Pare  a fi curcubeul. Da! precum banuiam este chiar curcubeul cu minunatele sale culori.Peisajul divin al primaverii, cerul senin si caldura ma bucura nespus!.