Buna, am de facut la romana o compunere si n-am idei, ce ar trebui sa scriu? Ajutati-ma va rog frumos. " redacteaza o compunere de 10-15 rânduri in care sa-ti exprimi opinia in legatura cu pastrarea traditiilor de primavara ( Pasti de ex. ).

2
ma puteti ajuta si la inceput va rog, ce pot spune despre anotimpul primavara in general?

Răspunsuri

2014-04-24T17:23:40+03:00
Ex de idei: 
incepi cu ce reprezinta pastele pt tine  
dupoa in ce consta 
ce obicei iti place 
 cum il petreci 
si inchei cu un citat reprezentativ

daca spune despre traditiile de primavara pot spune doar despre pasti?
eu ti-am dat idei daca tu vrei sa le accepti e ok daca nu iar este ok
da, ok si iti multumesc, am sa iau in cosiderare serios, dar intrebam ca fapt general
Incepi cu definitia adica ce percepi in primul si in al doileea rand si concluzie
Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-24T17:29:34+03:00
                                                     Pastele
Primavara sunt multe sarbatori 8 martie , 1 martie Pastele ,Pastele Blajinilor, 9 mai ,
cea sarbatoare care noi mai mult sarbatorim cu  familia mea e pastele.Pastele este o sarbatoare religioasa,Invierea domnului.Insarbatoarea aceasta tote femeile pregatesc bucate si fac curatenie , dar cel mai religios este ca femeiile vopsesc oule rosii. Seara mergem la bisericala ora12 si venim cu pasha sfintita,dar intodeuna imi iau o candela si imi aduc acasa fucul de la biserica.Dimineata ne sculam toti si  si ciocnima oule si spune  Hristos a Inviat .....Adevarat a Inviat ,dar mai inti  ne spalam cu oule rosi si cu 50 de bani asa e la noi obiceiul ,pe  urma vin rudele si srbatorim pastele..
                                                            Pastele e o sarbatoare religioasa.

alege si tu ceva   o sa ai nevoie de aici
daca o sati placa bine
multumesc frumos, mi ai dat niste idei foarte bune la care nu m am gandit