pentru o gradinita de copii s-au cumparat o data 4 mingi si 3 masinute si s-au platit 320 lei. Cu al

ta ocazie , pentru 5 mingi si 4 masinute de acelasi fel s-au platit 420 lei .Cat costa fiecare obiect?

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-24T11:02:17+03:00
X-masinute
y-mingi

4y+3x=320  /-4
5y+4x=420   /3

-16y-12x=-1280
15y+12x=1260  prin adunarea celor 2 ecuatii obtinem
y/=20  

4*20+3x=320
80+3x=320
3x=240
x=80
6 3 6
2014-04-24T11:03:14+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
A-mingi
b-masinute
4x+3b=320                -4
5a+4b=420                -3
-16a-12b=--1280
15a+12b=1260
-a=-20        inmultim cu -1
a=20 
b=(320-4a)/3=(320-80)/3=240/3=80
o minge a costat 20 lei iar o masinuta 80
1 4 1