Triunghiul ABC are laturile AB=20 cm, BC=24 cm, AC= 30, cm. Pe latura AB se ia punctul E astfel incat BE=8 cm, Prin E se duc EF paralel AC, F apartine (BC) si EG paralel BC, Gapartine (AC), iar prin F se duce FH paralel AB, H apartine (AC). Sa se afle lungimile segmentelor: AH, HG, GC, EF, EH, EG.
Presupun ca e cu teorema lui Thales. Am facut desenul, dar nu reusesc sa o rezolv. Daca se poate, explicatii :) sunt clasa a-VII-a. Multumesc oricum. O zi buna :D

2

Răspunsuri

2014-01-19T15:21:06+02:00
Si eu fac tot aceeasi lectie la matematica dar nu am cum sa iti explic..
E ceva cu parti. Daca fac desenul... AE pe EB = CF pe FB? Daca Eb e 8cm atunci Ae=12 cm, dar CF pe FB nu e egal cu AE pe EB, e proportional? Deci cate parti din AB reprezinta AE tot atatea parti din CB reprezinta CF? Si cum aflu cate parti reprezinta AE stiind ca AE e 12 si AB e 20!? E ceva de genul. Chair nu inteleg.
2014-01-19T15:23:18+02:00
E teorema lui Thales, ai dreptate trebuie sa scrii acolo raporturi , dar e foarte ciudat, că am incercat si nici mie nu-mi da, s-ar putea sa fie ceva greseala undeva :-? ..
E o problema din Mate 2000 + 1, nu stiu daca ai cartea.. de la capitolul Asemanarea Triunghiurilor. La raspunsuri imi zice AE=12 cm, cum am zis, deci pana aici e bine, BF= 48 pe 5 cm, dar profesoara de mate zice sa nu lucram cu fractii...deci vine 9,6 cm, FC=14,4 cm, AH=12 cm, Hg=6cm, GC=12 cm