Cum stiu daca o reactie poate avea sau nu loc?
De exemplu Al+HOH nu are loc ..puteti sa imi spuneti de ce..Va multumesc anticipat!

2
Este una dintre singurele reacții care nu pot avea loc pentru ca nu se pot combina , din diferite cauze, sunt prea electronegative sau electropozitive , și pentru ca Al nu prea este reactiv bla bla , așa ne-a zis profa :))
Reactia are loc 100%. Avem seria electronegativitatii metalelor care spine clar:
Metalele de la Li pana la Al in reactie cu H2O (sau HOH, cum vrei..) formeaza o baza si H2 gaz.
Ex: Al +H20 => Al(OH)3 +H2
Metalele de la Zn pana la Pb inclusiv +H2O => Oxid bazic + H2 gaz
Zn +H2O => ZnO + H2
Metalele de la H pana la Au nu reactioneaza cu H2O. Aici nu are loc reactia.
reactia area loc daca obiectul de aluminiu este spalat cu o solutie de clorura mercurica care indeparteaza stratul de oxid format si permite reactia asa cum arata seria reactivitatii chimice a metalelor(altfel cred ca nu ati vazut obiecte din aluminiu care ,,dispar,,in apă

Răspunsuri

2014-01-19T15:11:44+02:00
Stiu ca e ceva cum puterea elementelor chimice, dar habar nu am cum se numea stiu doar ca in lantul reactivitatii chimice Al este inainte O2 si de asta cred ca nu se poate ... nu stiu sigur...
Al nu este înaintea Oxigenului , dimpotriva?, singurul care este înaintea Oxigenului este Fluorul :D
Aha,multumesc.
:)
;)
2014-01-19T15:14:12+02:00
Cred ca e ceva cu puterea elementelor chimice, dar nu prea mai siu bine cum se numea stiudoar ca in lantul reactivitatii chimice Al este inainte O2 si de asta cred ca nu se poate.In orice caz,nu mai stiu bine.
1 4 1