Va rog e ourgenta ajutatima la problema. 5 kg mere si 3 kg pere au costat 27000,iar 7 kg mere si 3 kg pere au costat 34200.cati lei a costat un 1 kg de mere si cati lei a costat un 1 kg mere

1
34200-27000=7200(2 kg de mere)
7200:2=3600(1 kg de mere); 3600x5=18000(5 kg de mere); 27000-18000=9000(3 kg de pere) 9000:3=3000(1 kg pere) Raspuns 1 kg de mere a costat 3600 lei iar un kg de pere a costat 3000 de lei
mersi,foarte frumos din partea ta

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-04-23T13:03:54+03:00
5kg mere..................3kg pere.....................27000 lei
7kg mere .................3kg pere .....................34200 lei
2kg mere......................................................  7200 lei

1kg mere costa                    7200:2=3600 lei
5kg de mere costa                3600x6=18000 lei
3kg pere costa                      27000-18000=9000 lei
1kg pere costa                       9000:3=3000 lei