Buna , am o intrebare . Sunt clasa a 6-a si la tehnologie ne-a pus sa facem un obiect din lemn . Ce as putea face si ce materiale mi-ar trebui ? P.S. avem echipa de 5 copii .

2
O casuta din lem . Nu trebuie sa fie foarte mare , sa fie potrivita . Nu trebuie deloc multe . Doar 4 bucati de lem din care faceti peretii , inca 2 din care faceti acoperisul si mai o vospiti ..
o casa pt pasari

Răspunsuri

2014-01-19T12:40:54+02:00
Poti sa cioplesti o scandura
de lemn si sa faci o rigla
Ceva mai sofisticat... :))
fa ce ti-am zis eu
Si noi am primit asa ceva... Noi am facut o moara de vant cu elice ce se invartea.... am facut=o asa: 1. Am pus niste sipci intr-o bucata de caron pentru sustinere 2. Am acoperit apoi cu lemn(pereti) 3. Am facut acoperisul (conic) 4. Apoi am luat niste bete (slefuite) si am construit elicea si am bagat-o prin acoperis. Sper ca te-am ajutat
*carton
Poti sa faci o casuta,sau o masa cu scaune si pui niste jucarii mici de plus (ex.) sau de exemplu noi am avut de facut o papusa din lungura ,dar cate unu` , si baietii cate un scaun mic...
2014-01-19T12:41:14+02:00
A si noi am facut  pai ceva din lemn cum ar fi o casuta pt pasarele sau un dulapior pt haine bn pt papusi un scaun dinastea 
Ai 21 de ani si esti a 6a? :?
am 12 ani...
Aaaa...eu am 13!
Fă o băncuță.Ai nevoie de 3 scanduri , un ciocan si 4 cuie. Scandurile trebuie să aibă aceeași latime. Una dintre ele trebuie sa fie mai lunga , iar celelalte 2 mai scurte , de aceeasi lungime. Pune cele doua scanduri mai scurte de o parte si de alta a scandurii lungi, dar in aceeasi directie. Bate doua cuie intr-o parte si doua in cealalta. Cerele parintilor tai putina vopsea ca bancuța sa arate mai dragut. Dupa ce vopseaua se usuca deseneaza niste floricele cu cariocile >:D
Trebuie sa le facem la sc...