Răspunsuri

2014-04-22T16:13:42+03:00
5kg............................20lei
38kg...........................x
x=38*20/5=38*4=152 lei
2014-04-22T16:14:53+03:00
E usor .
1.Cat costa 1 kg de zahar tos?
20:5=4 lei.
2.Cat costa 38 kg de zahar tos?
4×38= 152 lei.
1 5 1