Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-21T23:09:10+03:00
                  Vei plange mult  ori vei zambi ?
                                                                             de L.Blaga
                                -argumentare-
           O prea frumoasa opera intitulata cu intrebarea retorica ' vei plange mult ori vei zambi ?' este o specie a genului liric , pentru ca eul liric isi expune direct sentimentele , trairile , aspect cu o capacitate sporita de a emotiona ...
         Dragostea este motivul literar , .In incercarea de a alina durerea , regretul sau gandul nepatruns al fiintei iubite , poetul compune opera si dintr-un monolog bazat pe intrebari retorice , asadar la care nu se asteapta raspuns ...: Vei plânge mult atunci ori vei ierta? si "Nu ştii, ca numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi?" .prin urmare  , sentimente sunt  exprimate prin modalitatea directa , pentru adresarii la pers.a2a. 
        Un alt aspect este acela al prezentei eului liric , una marcata prin folosirea in exprimare a pronumelor si verbelor la persoana 1 ,  ca ':Eu nu ma caiesc ' , am adunat , ma gandesc , mi- , eu ti-oi zice , 
      in urma argumentelor aduse mai sus , putem considera creatia lui L.Blaga o creatie lirica . 

*****Argumentele dezvoltate sunt : prezenta eului liric si modalitatea directa a exprimarii sentimentelor . 

39 3 39