Cine imi da niste reguli de scriere:


de exemplu: dc se scrie sa fii cu 2 i , cum e corect sa stii sau sa sti, de genul acesta ms , dar si explicatiile aferente, cat mai multe :)

1
Primul "i"din verbul "a fi" face parte din radacina,iar al doilea "i" este sufix gramatical pentru formarea unui timp sau mod,sau poate fi desinenta.
multumesc toader pentru explicatie; mi s-a spus la pregatire dar imi aduceam vag aminte
nptk :*****

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-21T21:27:27+03:00
A şti are doi i doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă (nu, la forma negativă nu cade nici un i! aşa cum tu cânţi nu devine tu nu cânţ, nici tu ştii nu devine tu nu şti).Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii
Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii
În rest e şti, cu un singur i – la infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, indiferent de persoană/număr.infinitiv - a şti
viitor - vei şti
condiţional prezent - ai şti
verb + inf. – poţi şti


1 5 1