Cum sa fiu mai buna la mate?Fac tot ce pot ,dar tot 9 imi iese media! :(

2
matematica nu e ca romana , ca sa o inveti pe de rost . daca nu intelegi , nu ai cum . si daca intelegi si in clasa faci bine tot , si la teste gresesti , trebuie doar sa fii mai atenta . si incearca sa faci multe exercitii , daca vrei sa fii mai buna !
Ideea pentru matematica este sa scrii, sa exersezi, nu se invata ca romana, cuvant cu cuvant, idee cu idee, ia un pix si o foaie si rezolva exercitii matematice, e singura metoda buna sa inveti. Cu cat rezolvi mai multe exercitii cu atat iti intra mai bine in cap.
repeta mult cu exercitii suplimentare si daca tot nu reusesti intreaba profesorul tau daca te poate medita sau da exercitii care ar trebui sa le faci..sper ca te-am ajutat
Nu te străduiești destul :))
fa meditatii,suplimentar,implicate mai mult .

Răspunsuri

2014-01-18T23:26:18+02:00
Sa invati mai mult, sa lucrezi suplimentar
Invat!Cateodata ma culc la 12 ca sa scriu suplimentar!Eu ma refeream daca imi puteti da subiecte de lucrat sau ceva...
Felicia ai manual de matematica, ia-l si fa exercitii din el, sunt sigur ca ai exercitii de rezolvat sau daca nu exista culegeri de matematica cu exercitii rezolvate (pentru corectare nu ca sa trisezi :D ).
2014-01-18T23:27:34+02:00
Este foarte bn 9 dar daca vrei invata un pic vei lua 10 (probabil tu sti foarte bn dar profesoara nu te apreciaza destul