Redacteaza o compunere de 15-25 randuri in care sa-ti exprimi opinia despre semnificatia titlului poeziei "Copacul" de Carmen Silva.

In compunerea ta, trebuie:

-sa formulezi o opinie despre semnificatia titlului;

-sa-ti sustii opinia formulata prin doua argumente potrivite;

-sa ai o structura adecvata tipului de text si cerintei formulate;

-sa respecti limita de spatiu indicata.

Mentionez ca poezia se gaseste pe internet. Va rog ajutati-ma!!!!

1

Răspunsuri

2014-04-19T16:21:52+03:00
Dupa parerea mea titlul poeziei de duce cu gandul la un copil ce ramane singur din cauza leneviei lui.
Un prim argument in sustinerea opiniei mele il reprezinta versurile "Un copac, el singur, gol de tot pe luncă /Stă 'ntratâta lume de cântări şi flori. /N'are bucurie nici de vânt şi ploae, /Nici de cânt de paseri, nici de cuib cu pui; /Din podoaba 'ntreagă a vieţii lui /Nu-i rămase bietul nici măcar o foae." ce te duc cu gandul la un copil ce tot anul nu a facut nimic, iar acum cand se termina scoala tori colegii lui pleaca mai de parte numai el ramane in urma fiind parasit de toti si trebuind sa invete pentru a mai avea o sansa.
Un al doilea argument in sustinerea opiniei mele il reprezinta referirea in poezie a unui fulger ce avea sa omoare,dar constientul lui il ghideaza sa nu planga deoarece orice se va intampla acesta va supravietui si va gasi o cale de a trece mai departe peste acea rusine ce se abate asupra lui.
In concluzie copacul este asemuit unui cpil mai lenes ce nu mai poate beneficia de bucuriile verii alaturi de colegii si prieteenii lui deoarece acesta trebuie sa se pregateasca pentru a trece de repetentie.
53 4 53