Salut!
Am de facut pentru scoala o compunere descriptiva cu titlul "imensul albastru"...presupun ca e cerul.M-ati putea ajuta cu expresii sau idei despre cum sa o fac? (trebuie sa aiba 2 pagini)
Mersi!Va pup :*

2
Eu presupun ca este oceanul :)
sincer..nu stiu nici eu sigur..orice ,si oceanu' e bun :D
LoL e oceanul ori cerul

Răspunsuri

2014-04-16T12:10:51+03:00
Daca este vorba de ocean ai putea sa scrii despre vietuitoarele din el, mai ales de sirene pt ca esti fata si banuiesc ca te uiti la filme sau desene cu sirene sau te-ai uitat.
Expresii: stelute de mare jucause ca niste catelusi
perle albe ca laptele si stralucitoare ca soarele
coroana plina de nestemate care mai de care mai frumoase
Cam asa ceva.
Este vorba despre in ocean. Si potion vorbi despre vietuitoarele din el de speciile de peste din el .expresiii perle stralucitoare ca soarele ,pesti colorati in curcubeu ,bancu rile de pesti ca niste Flori multicolore
2014-04-16T12:16:56+03:00
Idei:
     - pleci cu clasa intr`o excursie organziata in vacanta de vara in insulele Caraibe ( adaugi scurte descrieri a ce vezi pe drum, despre vreme, etc)
     - ajunsa acolo, te hotarasti sa iei lectii de scufundari si de aici incepe partea de descriere mai serioasa.Iti pot da cateva idei de expresii pe care sa le implementezi in descriere: "Apele albastre scaldate in razele soarelui ma strang in brate din ce in ce mai apasat pe masura ce adancimea creste", "Pesti multicolori se joaca pintre degetele mele", "Oglindirea cerului in apa, ma face sa ma simt pierduta intr`un ocean de albastru", "Constructii de corali ascund vietuitoare fascinante", "Nisipul oceanului aproape fara greutate, poate ascunde bogatii inca nedescoperite". 
     - dupa ce ai terminat cu descrierea poti povesti putin si din drumul de intoarcere si ce amintiri ti`a lasat.

Zic ca ar fi de ajuns sa umpli 2 pagini.Spor la lucru !

1 5 1