Identificati complementele circumstantiale din urmatorul text si analizati partile de vorbire prin care se exprima:
Ieri,am fost la teatru pentru a vedea o piesa pe care o vom studia luna urmatoare.Intarziind,n-am putut intra in sala si cu mare regret,am pierdut primul act.

2

Răspunsuri

2014-04-15T14:10:17+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Ieri=Compl. circum. de timp expr prin adv de timp
la teatru =compl. circum. de loc exprimat prin subst comun cu prepozitie in acuzativ
pentru a vedea =complem circumst de cauza exprimat prin verb la infinitic cu prepozitie in acuzativ
luna =complenent circumst de timp exprimat prin subst comun
in sala =complement circumst de loc exprimat prin subst. comun cu prepozitie in acuzativ

40 4 40
2014-04-15T14:11:56+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Ieri-adv de timp CCT
la teatru-subst com simplu CCl
pentru a vedea -vb pred,mod infinitiv CCS
luna-subst c s-CCT
intarziind-vb pred mod gerunziu CCZ
in sala subst c s CCL
act subst cs CD
este verb predicativ la mod nepersonal, verbele nepredicative sunt doar verbele copulative si cele auxiliare, gandeste inainte sa ma raportezi degeaba
act e complement direct
asta am scris si eu CD inseamna complement direct
trebuiau doar cele circumstantiale
atunci nu-l mai scrie