stai liniștit. evident, e greșită, dar greșeala e, de cele mai multe ori, subtilă în problemele astea de matematică distractivă.
De curiozitate Termitele,la ce liceu esti?
Florine, care este greseala din "demonstratia" ta?
Proprietățile radicalului pot fi aplicate doar cu numere reale, nu și complexe. Proprietatea √ab=√a*√b poate fi aplicată doar dacă cel puțin unul dintre a și b este pozitiv.
Definitia numarului i este "acel numar imaginar, care la patrat este egal cu i", sau mai pe scurt i^2=-1, asta nu inseamna ca radical din -1 este i. (poate fi si -i)

Răspunsuri

2014-04-14T22:13:40+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Daca 1 = numar natural , si 1 = alt numar natural , 1+1 = 2 intotdeauna :D 
interesanta afiramatie
da, daca folosesti matematica de toate zilele (gigel are un mar si gicuta are o para, impreuna au 2 fructe) DAR imi trebuie alta demonstratie
2014-04-14T22:18:00+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
1+1=0 in mulțimea claselor de resturi modulo 2. Aceasta multime se noteaza \mathbb Z_{2}  si are doar doua elemente: 0 si 1 (care se scriu cu o caciulita deasupra).
Dar banuiesc ca nu asta doreai. (se invata in clasa a XII-a!)

In matematica distractiva circula mai multe "demonstratii" a relatiei, care evident ca sunt gresite, dar de obicei greseala este greu de găsit. Probabil ca te referi la una din aceste "demonstratii".
nu stiu, imi amintesc ca am vazut demonstratia la profa de mate // o sa caut mai atent in caietul de mate :)