Ce sisteme de scriere sunt folosite pentru limba japoneza si in cat timp se pot invata?

2
Buna!Japonezii au 4 sisteme de scriere: primele sunt seturile kana, HIRAGANA si KATAKANA,ambele au 46 de semne si sunt folosite pentru silabe.Hiragana este primul set de scriere pe care il invata,se poate scrie orice in hiragana,dar este NEAPARATA pantru a putea scrie prop.,deoarece kanji constituie doar cuvinte,iar hiragana le leaga. katakana este folosita pentru cuvintele straine,dar si pentru a sublinia un cuvant.
Kanji sunt semnele japoneze,ai nevoie de cel putin 1500 pentru a putea citi un ziar,dar daca nu te angajeji in domenii stintifiice,profesor sau tehnologice,te poti descurca in japonia cu putin peste 3000 de kanji.Ultimul e alfabetul latin.Depinde de tine in cat timp inveti.Si ai nevoie de meditator!De ce? Exemplu: Watashi wa Andreea desu. (eu ma numesc Andreea) wa=ua shi=si wa singur sau la final de cuvant se scrie ca ha (in seturile kana) desu=des.
+ gramatica la ei e usoara (nu au timp decat trecut si prezent,nu am numar,gen,) dar noi punem altfel cuvintele. La noi vine Eu ma numesc Andreea, la ei e watashi=eu wa=particula (marcheaza tema propozitiei) Andreea desu=sunt Dar asta e varianta mai putin politicoasa.Ei zic mai degraba Watashi no namae wa Andreea desu. watashi=eu no=(particula) namae=nume .... watashi no namae numele meu particula no arata lucrurile posedate.Intotdeauna lucrul
din dreapta lui no e "posedat" de cel din stanga, iar cand ai wa,intotdeauna primul cuvant trebuie sa fie un subst,iar al doilea subst,sau adjectiv. Neko wa wakai dewa arimasen pisica mea nu este tanara.Iti recomand sa te duci la meditatii daca vrei sa inveti japoneza.Eu asa fac.Sper ca te-am ajutat!

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-14T21:58:14+03:00
Limba japoneza foloseste 4 sisteme de scriere :
romanji (caracterele interationale-alfabetul roman)
hiragana (forme si terminatii verbale in cea mai mare parte)
katakana (nume straine)
Kanji (caractere preluate si modifcate din limba japoneza----vreo 200000 )
Depinde de tine in cat timp vrei sa le inveti (alfabetarele hiragana si katakana se pot invata in vreo 6-7 saptamani, dar kanji-urile ....intr-o viata intreaga si n-o sa fie suficient ca trebuie sa inveti si gramatica)
1 5 1
2014-04-14T23:47:05+03:00
Sunt 4 sisteme:Kanji,Katakana,Hiragana si Romanji.Si depinde de fiecare om.Depinde cat crezi tu...Nu cred ca ai reusi asa repede mai ales ca nu mai stiu exact care din ele dar stiu ca una din ele nu reusesti nici intr-o viata intreaga sa o inveti..)