Răspunsuri

2014-04-13T12:57:48+03:00
>ingamfat,indiferent,nepasator
"asculta stupid"(nedumerit)
"asta`i sarlatenie,ma intelegi?"(razbunator, nervos)
"soptind mereu cu glas blajin"(linistit)
"maricele, am amandoua castigurile"(ironic)
"da`mi vioe nu ma incurca"(se crede superior celolralti)
"se ridica izbugnimd"(panicat)
"va invat eu minte pe dvs "(razbunator)
.
El este un mic functionar un slujbas neînsemnat al statului care duce
o existenta strâmtorata, starea lui sociala si materiala, lipsa
banilor (Lefter) si banalitate(Popescu) nume predestinat unui om care
nu are nici un fel de câstig în viata....sunt idei le poti dezvlota....sper ca te-am ajutat !
2014-04-13T13:01:17+03:00
LEFTER pOPESCU  ESTE PERSONAJJUL PRINCIPAL AL OPEREI LITERARE dOUA LOTURI DE iON lUCA cARAGIALE SI REPREZINTA OMUL OBISNUIT dornic sa-si schimbe soarta, bazandu-se insa pe noroc.Este carcaterizat mai ales indirect prin fapte, limbaj, comportament mediu de viata nume dar si direct prin autocaracterizare si de catre alte personaje.
Cu statul social Lefter este functionar modest intr-un minister.Trasaturile fizice nu apar in text facandu-se referire doar la cateva aspecte ce tradeaza mai curand starile sufletesti( cu fata luminata, se face palid),Doar in finalul propus de autor personajul este infatisat peste ani ca un mosneag micut si scofalcit  care se plimba pe strazile Bucurestiului repetand intruna viceversa, urmare a esecului suferit
Consider ca acest personaj este reprezentatitv pentru toti acei oameni sortiti sa ramana anonimi deoarece isi intemeiaza actiunile pe noroc nu pe propiile puteri in incercarea lor de a-si depasi conditia