NU inteleg nimic la fizica. Sunt clasa a VII-a si am facut decat o data o problema la fizica, si am luat 6 pe ea! nu inteleg nimic!!!! tin minte teoremele si formulele dar nu stiu sa le aplic! poate sa imi dea cineva un sfat?

2
Are dreptate, GINDESTE! Asta inseamna sa vezi cu ochii mintii ce desenezi, ce zice in enunt, (CE SE DA:), (CE SE CERE:), (REZOLVARE:). NU INVATA PE DE ROST. NU FOLOSESTE NIMANUI !!! NICI MACAR TIE !!!
Daca incerci sa legi de viata de zi cu zi, de ceea ce e in jurul tau, de ceea ce simti, vei avea surpriza sa incepi sa intelegi. Internetul e bun, dar nu ofera avantajul de a avea un om inimos si rabdator care sa te ingteleaga, sa intuiasca ce nu intelegi si sa-ti explice. De cite ori e necesar, pina intelegi.

Răspunsuri

2014-04-11T22:23:02+03:00
Fizica este matematică aplicată deci dacă nu o privesti asa .....
fizica este o STIINTA A NATURII deci automat in spatele tuturor problemelor stau fenomene naturale care ne influenteaza in fiecare moment al vietii noastre .pentru ca vad ca esti clasa a 7-a si in curricula din Romania se studiaza optica in acest moment :îti poti explica de ce vezi colorat ziua ,alb negru seara,de ce oamenii poarta ochelari,de ce privind intr-o suprafata lucioasa  apare reflexia  cum functioneaza aparatul foto etc.........
trebuie sa intelegi logic legea lentilelor ,conventia de semne ,si constructia de imagini in lentile convergente si divergente
oricum e o decorelare intre matematică si fizica pentru intelegerea legii lentilelor se aplică teorema asemanarii pe care de abia ati facut-o la mate,dar oricum inveti acum putin si o vei readuce din nou la inceputul clasei 9.Incearcă sa-ti readuci aminte partea de anatomie a ochiului pentru a intelege acum si ochiul ca sistem fizic
e lectie noua, de 3 saptamani (2 ore pe saptamana) , face schema aia, inteleg lentila cum arata, si stiu sa fac desenul . dar daca imi dai un scop diferit nu reusesc, adica eu retin desenul din clasa si cand ne pune sa aflam alceva nu mai stiu nimic, adica am facut in clasa o gramada de probleme cu lentila convergenta si ne-a dat tema sa facem o lentila divergenta fara sa cautam pe net sau sa ne uitam in carte... si HABAR NU AM cum au reusit aproape toti copii sa faca tema
eu am mari probleme cu memoria... o lectie o invat in 3 ore minim... nu stiu ce sa fac, am incercat tot, sincer nu ma pricep la nici o materie! mai ales la cele legate de logica.... nu stiu cum sa inteleg, mie imi pare ca el scrie cifre metrix... random...
totusi eu nu stiu sa fac probleme dar totusi sunt cel mai activ din clasa de asta trec clasa, adica zic ceva si nu inteleg ce zic...
2014-04-11T22:56:50+03:00
Poate vei intelege atunci cind iti vei lua lectii adaugator atunci profesorul iti va lamuri mai mult si poate vei deprinde aceasta materie greape care o studiezi
el nu raspunde la intrebari.... cand il intrebam el spune "gandeste!!!" ... totusi eu nu stiu sa fac probleme dar totusi sunt cel mai activ din clasa de asta trec clasa, adica zic ceva si nu inteleg ce zic...
daca ai memoria slaba inseamna ca nuti ajung vitamine poate trebuie sa te adresezi medicului la mine tot am avut asa probleme si am luat niste vitamini si memoria cu timpul se inbunatateste cu fiecare zi mai bine
of doamne, din 2013 trec aproape in fiecare saptamana pe la doctor, cica nu am nimic... o sa imi fac si analize la creier, am luat si vitamine... dar nimic... nu pot... am incercat si cu meditatii... nimic...0...nada...deloc...
CU SIGURANTA ESTI UN COPIL CARE ARE CALITATI POATE LA DISCIPLINELE UMANISTE (ROMÂNĂ,LIMBI STRAINE,ISTORIE ETC)SI ATUNCI TE VEI INDREPTA MAI MULT SPRE ASA CEVA SI NU UITA NU TOTI TEBUIE SA FIM LA FEL DE BUNI LA TOATE FIECARE AVEM CALITATI PE CARE TREBUIE SA LE VALORIFICAM MAI BINE
eu nu sunt bun la nici o materie! pt ca nu pot memora, 3 ore sa invat o lectie... trec clasa doar ce inteleg prin aplicare incontinua