As vrea sa invat sa codez in java, dar nu stiu de unde pot invata! Am incercat sa caut pe net tutoriale (stiu numai romana) dar nu ma ajutat aproape deloc. Stie cineva o modalitate sau unde pot invata sa codez in java fara sa dau nici un ban?

1
in nici-un program , in notepad , iti recomand notepad ++
ma ia tastatura pe dinainte ...
ms
notepad ++ il folosesc si vezi ca este si versiune portabila la ei pe site,nu necesita instalare,iar cand deschizi notepad ca sa iti fie mai usor te duci sus la setings dai pe prima si setezi in romana,dar cel mai bine este sa il lasi pe engleza:),si inainte de a scrie structura te duci sus la limbaj la litera H si acolo dai pe HTML,dupa aceea poti incepe lucrul,si la sfarsit sa pui extensia.html sa sa il deschizi in browser,dar eu am invatat dupa marplo,si te va ajuta enorm acel site.
ms

Răspunsuri

2014-04-11T20:03:06+03:00
Posibil sa ai o mare problema din punctul meu de vedere. Carti in romana ( varianta gratis ) nu se prea gasesc. Si daca java e primul limbaj de programare, nu cred ca incepi bine. Ar trebui sa incerci altele mai usoare pentru baze.
care? HTML? nu am bani de carti, exista vrun site pe web care te invata sau ceva?
Ca si limbaje de programare, poti incepe cu Pascal si/sau C, iti vor oferi o introducere buna despre cum sa controlezi algoritmii. De asemenea iti recomand sa inveti engleza, iti va fi mult mai usor.
Comentariul a fost şters
Iti spun direct , prieteneste , e bine ca vrei sa inveti , dar ca sa inveti de pe internet gratis , trebuie sa te straduiesti , si fara engleza nu faci mare lucru , incepe usor cu html , apoi urci cu java , ca sa codezi trebuie sa ai si ce coda , adica si experienta photoshop trebuie sau depinde cum vrei s-o iei . Java vine insotit de c++ , .
Trebuie sa o iei incet incet , daca nu ai bani de cursuri , ce chiar sunt costisitoare , incearca pe internet , cu putin mai multa munca , dar satisfactia e pe masura