Doua gospodine au cumparat impreuna o lada cu mere de 40kg platind sume gale.una din gospodine a luat cu 6kg de mere mai mult ,de aceea a platit celei de -a doua9lei.cite kg a luat fiecare gospodina si care este pretul merelor

2
corect
40-6=34:2=17 17+6=23
Una a luat 14 kg si una 26
va multumesc
26-14=12 kg diferenta

Răspunsuri

2014-04-11T18:21:24+03:00
A+b=40 kg
(a+6)+b=40
a+b=34  b=17 
a=40-17=23

6kg...9lei
1kg...x lei    x=1x9/6=1,5 lei/kg
vezi ca-lface faravasile
am gasit unde am gresit
bravo
Tot nu este corect. Corecteaza si pretul/kg
Am sa adaug justificarea la rezolvarea mea, pentru pretul/kg
2014-04-11T18:23:29+03:00
|_____________________|  atat a luat cea care a luat mai putine mere

                                       6 kg
|_____________________|_______|

40-6=34kg
34:2=17 kg a luat o gospodina

17+6=23 kg a luat cealalta gospodina.

Pretul pe kg este 9:3=3 lei/kg  JUSTIFICARE:

Initial gospodinele au platit in mod egal, deci putem spune ca initial au cumparat cate 20 kg fiecare, apoi una dintre ele i-a dat celeilalte 3 kg si astfel una a ramas cu 17 kg, cealalta cu 23. Deci cea care a luat la urma 3 kg, le-a platit cu 9 lei, deci 1 kg costa 9:3=3 lei.

Sper ca am reusit sa lamuresc. DA?