Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-04-10T18:02:17+03:00
Sarbatoarea Invierii Domnului este cunoscuta sub denumirea de Sfintele Pasti. Cuvantul "Pasti" este de origDupa parerea celor mai multi exegeti si istorici bisericesti, Invierea Domnului a avut loc in prima duminica de dupa Pastile iudeilor din anul 33 al erei crestine. Pastile evreilor (Pascha) se serbau in seara zilei de 14 Nisan. (Nisan fiind prima luna a anului evreiesc, care incepea la luna noua de dupa echinoctiul de primavara)
Pune si tu cateva intrebari pe text sau pune sa analizeze toate subt
Sper ca ti-am fost de ajutor.
da mulți ma-u lăudat e destul de mare
pai si ce intrebare sau ex ai pus
cred că ar fi bine să le propui să scrie poezii cu cuvinte legate de paști
să-ți scriu poezia
da ar fi un ex bun
2014-04-10T18:25:02+03:00
Hristos a înviat ce vorbă sfîntă.Ce vorbă sfîntă,                                         Ce îngerii în cer o cîntă,                                                                                E pace-n cer și pe pămînt                                                                           Văzduhu-i plin de al lor cînt.                                                                      Biserica e astăzi plină                                                                                 De oameni ce-n suflet au lumină,                                                                Sunt fericiți și mic și mare                                                                           Că părinții îi vegheză-n cale.                                                                       Iar clopotul  de sus pe deal                                                   Ce cîntă atît de rar                                                                                     Ce cheamă lumea la-ncinare.                                                                   La cel ce cerem binecuvîntare.Ce-am făcut noi,ce am făcut                       pentru 30 de arginți noi l-am vîndut                                                      UN sărut el a primit                                                                                   Iar el 10 le-a împărțit.                                                                                 Însă e pace-n cer și pe pămînt                                                                  Văzduhu-i plin de al îngerilor cînt.