Apoi incerci sa rescrii, sa spui tare ce e de zis, cu cuvintele tale...
mai intai citesti de 2 -3 ori ca sa vezi ce ai de invatat adica sa te acomodezi cu ceea ce ai de invatat. apoi iei pe rand cate un fragment si il dezvolti fie il schitezi scoti idei din el sau il inveti si tot asa pana la sfarsit daca ai un curs de 2 -3 pagini maxim.iar la sfarsit faci o recapitulare.
incearca sa faci tabele, schite si scheme! mai ales acolo unde materia este stufoasa! iar daca ai de memorat ani incearca sa-i asociezi cu date din viata ta, de exemplu 1924- am 19 ani si ziua mea e pe 24 :)))))). citeste cu atentie, nu-ti recomand sa subliniezi deoarece liniile si culorile iti pot distrage atentia. si cel mai important propuneti un interval de studiu. daca vrei sa inveti pana la ora 21, mort copt pana atunci inveti! si apoi repetitia e mama invataturii, ia totul logic :*
Multumescc . :)
daca citesti o data cu atentie, e ceva. daca citesti de doua ori, si mai si subliniezi, e in regula, de descurci, iar daca mai citesti si a treia oara, nu ai cum sa dai gres! atat timp cat esti cu gandul acolo!!

Răspunsuri

2014-01-18T15:11:10+02:00
O metoda foarte buna e sa iti faci cartonase cu intrebarea pe o parte si pe verso raspunsul. Si treci prin ele de 2-3 ori si apoi incerci sa raspunzi la intrebari fara sa te uiti pe spate la raspuns

Lol :)) dc mi-a aparut raspunsul de doua ori?
Cu memo minus
2014-01-18T15:12:29+02:00
Daca vrei sa iti inveti dupa ce ajungi acasa de la scoala,fa o pauza de 2-3 ore si dupa te poti apuca,sau iti poti invata seara si dimineata te trezesti cu jumate de ora mai repede si itim mai repeti,o solutie foarte buna.