Sa se afle pretul unui kg de mere si a unui kg de pere daca 3 kg de mere si 7 kg de pere costa 74.000 lei iar 4 kg de mere si 2 kg de pere costa 40.000.

2
ai facut sisteme?
Da.. e lectia de zi si nu le-am prea inteles.

Răspunsuri

2014-04-09T14:50:46+03:00
Notezi cu m pretul unui kg de mere si cu p pretul unui kg de pere. Obtii urmatoarele 2 ecuatii:
3*m+7*p=74000
4*m+2*p=40000

Din una din ecuatii ( oricare din ele) exprimi pe m in functie de p ( sau pr p in functie de m). Sau, poti scadea ecuatia 1 din ecuatia 2, termen cu termen, si vei avea
4m + 2 p - 3m - 7p  = 40000-74000 => m=5 p - 34000

il inlocuiesti pe m astfel obtinut in una din cele 2 ecuatii initiale, si il vei calcula pe p. Apoi, il vei afla si pe m. 

Succes!
1 5 1
2014-04-09T14:55:33+03:00
Fie pretul unui kg de mere m si pretul unui kg de pere p
4*m+2*p=40.000  ⇒ daca impartim la 2 obt
2m+p=20.000   (1)
3m+7p=74.000 ⇒ inmultesc cu 7 prima ec si obt
14m+7p=140.000
Le scad si obt
11m=140.000-74.000=66.000 ⇒ m=66.000:11=6.000 lei
inlocuiesc in (1) si obt 2*6.000+p=20.000 ⇒ p=20.000-12.000=8.000