Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-08T13:55:17+03:00
 Aproximativ 2 din 3 sferturi de pe planeta este ocupata de apa.Oamenii nu pot trai fara apa.Ea este folosita in multe domenii cumar fi (la gatit,in ateliere sau fabrici,pentru baut,pentru curatenie .etc)                                                                                            Apa mai este folosita si pentru stingerea incendiilor.Apele minerale si izvoarele calde sunt folosite in tratarea unor boli (de stomac,de ficat,reumatice etc.)Prin procesul de desalinizare a apei marilor si oceanelor,omul obtine sarea.În rauri,lacuri,mari si oceane traiesc pesti care sunt necesari hranei omului.                                                                Noi trebuie sa nu poluam apele pt ca  are multe lucruri de care putem beneficia!

adica
ti-am dat eu
stai putin
Gata,ti-am acceptat cererea
ok
2014-04-08T14:07:06+03:00
Unde exista apa exista si viata,iar unde apa lipseste,viata este o continua competitie.Pentru organismul uman,apa este un constituent major,dar si mediul unde se desfasoara toatereactiile biologice.Creierul contine 72% apa,sangele82% apa,Daca un om poate rezista o luna fara mancare si apa ,moartea este inevitabila.Importanta apei pentru organism,poate fi apreciata si de proportia considerabila pe care o detine ,60% din greutatea corpului la barbat si 50% la femeie.La copil proportia acestuia este mai crescuta scazand in timp pe masura ce creste.Pierderea a 10% de apa din organism duce la moarte.Apa dizolva zubstantele nutritive din organism,le transporta la celule,unde sunt metabolizate.Apoi transporta resturile rezultatela organele de eliminare:rinichi(elimina sub forma de urina),plamani(respiratie),piele(transpiratie),intestine(fecale).APA SE ELIMINA LA FEMEI SI PRIN LAPTE IN CAZUL CELOR CARE ALAPTEAZA.