Am de facut pentru scoala altfel la fizica de facut niste informatii interesante despre dilatare,temperatura si termometru.sunt in clasa a 6-a si de abia cea am terminat acest capitol. va rog: AJUTOR!!!

2
de ce nu cauti pe google..?
am gasit cateva pe google dar am nevoie de multe
Dar nu pot sa te ajut cu nimik..
Eu tot sunt a 6a.. si ceea ce e in carte la tn este si la mine probabil..si Pe google daca nu ai gasitt ceea ceti trebue,nustiu poate te va ajuta cineva care este clasa a7a a 8a..

Răspunsuri

2014-04-06T13:44:48+03:00

dilatarea este un fenomen fizic prin care dimensiunile unui corp cresc in urma variatiei temperaturii.

temperatura este marimea fizica care caracterizeaza starea termica a unui corp.

termometrul este instrumentul ce care se masoara temperatura.

Cel mai inteligent răspuns!
2014-04-06T13:54:17+03:00
Anders Celsius(1701-1744) a fost un astronom suedez,membru al Academiei de Stiinte din Stokholm este cunoscut pentru scara termometrica ce ii poarta numele.El si-a publicat scara gradata in lucrarea "Observatii asupra a doua scari gradate pe acelasi termometru in 1872.Aceasta lucrare a fost aratata si celor de la aceeasi academie si la Acade mia Suedeza de Stiinta.A notat punctul de topire a ghetii cu 100 si fierberea cu 0,dar a fost rasturnat de Martin Stromer.
El a participat in 1736 la expeditia in Laponia care avea drept scop masurarea arcului meridianului,pentru a obtine rezolvarea disputei cu privire la forma Pamantuluui.A observat aurora boreala sia descoperit miscarea acului magnetic si aurora boreala.Si-a dobandit numele stiintific prin masurarea stralucirii relative a stelelor.

Stelele sunt corpuri ce au peste 100000 de grade Celsius.In ciuda temperaturii lor,ce ar trebui sa duca la dilatarea acestora,ele se condenseaza.Pe parcursul vietii,cand sunt albastre.sunt cele mai fierbinti si mai mari,din cauza dilatarii lor la o astfel de temperatura.Temperatura lor,scazand,se condenseaza,adica atunci cand sunt galbene,ca Soarele.In cateva miliarde de ani,steaua se condenseaza mai mult din cauza scaderii temperaturii pana cand devine rosie.Apoi,se condenseaza din ce in ce mai mult pana se albeste si explodeaza,fraful sau calatorind in spatiu si timp.Si Soarele are aceeasi soarta.Peste cateva milioane de ani,Soarele va avea o temperatura ata de mica incat Pamantul ar ingheta,dupa care Soarele va exploda,distrugand Sistemul Solar pe de-a-ntregul si toate sistemele alaturate.
*******marchezi cel mai bun????

da,sigur o sa ii placa doamnei diriginte,mai ales partea cu steaua.mersi!!!