Hello... cine ma poate ajuta si pe mine am la romana de invatat pana marti dar nu pot invata stau pana tarziu si stiu dar a 2 a zi nu mai stiu nimic.Cum pot invata si sa nu uit? Inainte nu aveam probleme de genul sa uit dar este o fata la mine in clasa si tot se ia de mine si ma gandesc mereu ca daca gresesc ceva o sa rada si vreau sa ii arat ca pot invata mult mai bine ca si ea.Va rog sa ma ajutati.

1
Citeste lectia iar apoi fate ca asculti pe cineva si apoi spui tu :*
Nu invata mecanic (pederost) Invata logic. Adica incearca sa nu te mai gandesti la alte lucruri in timp ce inveti. Gandeste-te doar la lectia pe care o inveti astfel incat sa intelegi ce inveti. De exemplu, daca ai inteles cum se face adunarea.. nu ai cum s-o mai uiti ,nu?
Da adevarat
de exemplu cand inveti incearca sa intelegi si daca in lectia respectiva sunt cuvinte pe care nu le stii cauta in dictionar pentru ca o sa iti fie mai usor .
in primu rand asta mi se intampla si mie invat dar a doua zi uit tocmai de aceea am gasit o metoda de a nu mai uita atat de mult inainte de a incepe sa inveti trebuie sa fii odihnita si relaxata si trebuie sa nu iti mai pese atat de mult de parerea acelei fete rautaciose fiindca asta te va stresa destul de mult si iti vei pierde concentrarea!!! sper ca ti-am fost de ajutor

Răspunsuri

2014-01-18T13:24:52+02:00
Pai eu asa fac... In primul rand trebuie sa-ti placa ce inveti... eu la romana nu invat sincer copiez o urasc din tot sufletul mai ales literatura nu inteleg nimic..... eu la fizica de exemplu imi iau caietul si citesc de 3 ori si apoi daca am retinut ceva incep asa spun de la mine primele 2 cuvinte daca nu mai stiu trag cu ochiul tot asa... si asa pana ce poti spune singur....
Multumesc si eu la fel fac dar fata respectiva are o sora mai mare iar eu nu si mereu are tema cum trebuie si stie dar eu cred ca o ajuta sora ei