Cum pot face sa invat mai usor la biologie ,,mi se pare cam grea cea de clasa a9a!:(

2
o metoda ar fi sa iti rescrii lectiile pe foi cu liniute si in timpul asta sa incerci sa memorezi. felul in care tu iti asezi in pagina ideile te poate ajuta sa le memorezi mai repede
ca sa inceti cat mai usor invata logic. Stiu si eu cum e, pentru ca niciodata nu prea m-a atras biologia. Insa le-am luat logic. Luam o afirmatie si incercam sa ii vad logica. De ex; Celula procariota se numeste procariota deroarece nu are o membrana nucleara propriu-zisa. Automat aceasta afirmatia te ajuta atat la lectia nucleul celulei procariote cat si la caracterizarea ei.Eu de asemenea folosesc flashcard-urile. Iti faci anumite cartonase cu titlurile lectiilor.
Dupa ce crezi ca ai inteles si NU ai invatat pe de rost, amesteci flashcard-urile si astefl le inveti cu logica si iti dai seama daca le-ai invatat pe de rost ceea ce nu este de loc recomandat. Cel putin pentru mine, flashcard-urile sunt principala metoda de invatare.daca nu gaseste-ti un loc in casa, lipeste o foaie pe perete si scrii tot ce stii la anumita lectie. Inveti schematic. Apoi citesti din caiet sa te completezi. Sa nu lasi biologia in urma ca e FOARTE importanta. O sa vezi!
mersii,,chiar mi-ati fost de folos!
Biologia e usoara.Pentru a o invata ai nevoie de atentie, rabdare si sa lasi telefonul si pc-ul . Incearca sa iti faci scheme si urmareste cu atentie desenele din carte. Pune totul in ordine si cel nai important nu tocii ! Incearca sa te deconectezi de la alte ganduri si idei si ai sa vezi ca dupa un timp o sa retii foarte usor si pentru lunga durata. Eu sunt pe profil de bio-chimie, si asa procedez. Mult noroc :-*

Răspunsuri

2014-01-18T12:18:02+02:00
Incearca sa-ti structurezi lectiile.. :) poate si asta ti se pare o munca grea,dar crede-ma da roade.
5 3 5
2014-01-18T19:46:28+02:00
                         Cerinte ce trebuie respectate!!!!
1.Ia-ti orice lucru din camera care te atrage.
2.(OPTIONAL)Fa-ti un rezumat.
3.Idei principale!
4.Concentraza-te!
5.Citeste rar si cu atentie!
6.Incearca sa te acomodezi!
7.Asigura-te ca urmezi raspunsul 8.
8.Ai incredere in tine!
9.Bafta!
5 4 5