Hei! Imi trebuie pana maine texte despre copilarie sau niste comentarii ale autorilor cunoscuti despre copilarie. Sa fie texte mai lungi, imi trebuie maine pentru panou texte, citate(sa fie mai lungi) despre copilarie.

1

Răspunsuri

2014-04-03T22:14:29+03:00
Copilaria  este o perioadă a inocenţei, a fericirii, a lipsei totale a grijilor. Ea a fost evocată cu nostalgie de scriitori în operele lor. Un exemplu în acest sens îl oferăLucian Blaga: „Copilăria este inima tuturor vârstelor”. Ea devine o dimensiune ma-gică a propriei existenţe, când, la maturitate, se caută un refugiu în trecutul propriu. În opinia mea, copilăria este însăşi un mod de a cunoaşte, de a explora lumea exterioară, oamenii asimilând experienţe pe care le reconstituie succesiv. Jocul şi joaca sunt elemente caracteristice copilăriei, ele îi dau farmec, reprezentând o modalitate prin care copiii pot descoperi lumea înconjurătoare şi, totodată, minunatele lucruri pe care copilăria le poate oferi. Aceste elemente se află într-o legătură foarte strânsă; prin joc copiii descoperă lumea, iar adulţii se întorc, la pe-rioada copilăriei, redescoperind aceasta vârstă. Copilăria este o vârstă a învăţării continue. Vremea maturităţii are ca suport experienţele dobândite în perioada copilăriei; de aceea, la această vârstă, poate fi uşor schimbat totul. Cred că nevoia de copilărie are caracter permanent, căci fiecare dintre noi are grija fi-xării unor repere constante ale propriului univers existenţial la care să revină, ori de câte ori resimte această necesi-tat