Un gospodar a vandut 14l de lapte si 500 dl vin.Pretul unui l de vin este dublul unui l de lapte.Cu un sfert din suma incasata a cumparat 3 pulovere,iar din rest 9 foi de geam pentru sera.Daca o foaie de geam costa 19 lei,afla cati lei a costat fiecare pulovar si cu cati lei a incasat mai mult pe vin decat pe lapte?

1

Răspunsuri

2014-04-03T07:39:28+03:00
1 l vin = 2l lapte => 500dl vin = 50l vin costa cat 100 l de lapte => 14l de lapte si 500 dl vin costa cat 114l de lapte;
sa zicem 114*x, unde x e pretul unui l de lapte;

9 foi de geam costa 171 lei;

3 pulovere costa 3*y , unde y e pretul unui pulover;

formam ecuatia: 114x/4 = 171 + 3y => 38x/4 = 57 + y => 19(2x-12) = 4y => y = M19;

fie y = 19 => x = 8 => 19 lei costa un pulover si el a incasat (100 -14)*8 = 688 lei mai mult pe vin decat pe lapte;

Continui rationamentul!

Bafta!


2 1 2