Care este modalitatea de a invata istorie de unul singur? Avand in vedere ca majoritatea evenimentelor actuale au o baza in aceasta discplina, sunt interesata de (re)luarea ei ca subiect de studiu, motiv pentru care ma aflu aici. Va intreb, asadar, care ar fi cea mai buna abordare in acest sens. Cum ar trebui sa invat istoria de la a la z, de una singura. Ce materiale imi vor fi de folos, documentare, site-uri, etc.

O alta intrebare ar fi cum ati ajuns voi sa stiti istorie.

Mersi anticipat.

1

Răspunsuri

2014-04-02T05:19:17+03:00
Depinde la ce nivel vrei sa ajungi. Daca vrei nu doar sa inveti, ci si sa intelegi si sa poti analiza si constata, vei avea nevoie si de cunostinte de baza in geografie, elemente de lingvistica, filosofie a istoriei, stiinte auxiliare si o idee despre istoria mentalitatilor colective.
Internetul (documentarele si site-urile) sunt ultimul loc din care ar trebui sa te informezi. Istoria tinde sa fie denaturata, mistificata (mai ales) si in carti de specialitate, daramite pe internet. Poti cadea repede in extreme.
Recomand invatatul cronologic, cursuri universitare si bibliografie usoara pentru inceput. Cat despre istoria veche (specializarea mea) - neaparat cateva cunostinte de baza in preistoria sociala si funerara a europei si orientului apropiat inainte de orice altceva.
Pasiunea este pe departe cel mai important element (in toate disciplinele, dar cu precadere in cazul stiintelor umaniste).
In primul rand trebuie sa iesi din tiparele manualelor din scoala primara , gimnaziala so liceala,deoarece nu reflecta in totalitate adevarul istoric. Internetul, cartile diferitilor scriitori precum Alecsandri,Bolintineanu, Balcescu si inclusiv ale marelui istoric roman Nicolae Iorga. Profesoara mea din liceu, o femeie invarsta care uraste mediocritatea si prostia omeneasca , afirma " Elevii mei poate pentru Mathematica, chimie sau fizica e prea tarziu,dar pentru istorie nu e niciodata tarziu."
Vizioneaza filmed istorice, documenteaza-te de pe Internet .