Mihai a cumparat de la supermarket 3,5 kg de portocale 2,4 kg mere si 1,8kg sruguri se stie ca 1 kg de portocale costa 4 lei , 1 kg de mere costa 3,5 lei iar 1 kg de struguri costa 6 lei .Ce rest a primit mihai daca a platit cu o bagnota de 100 de lei ?

2

Răspunsuri

2014-04-01T19:21:35+03:00
4*3,5=14,  3,5*2, 4=8,4,   6*1,8=10.8 rest  66,8

cu placere
dar am o intrebare de unde tia dat 66, 8 adika ce operatie ai facut ?
a avut o suta lei da?
aduna cumparaturile si scade din ce bani a avut adica 100lei
3,5x4 lei=14 lei ( kg portocale )
2,4x3,5 lei= 8,4ei (kg mere)
1,8x6 lei=10, 8 lei ( kg struguri)
14 lei + 8,4lei + 10,8 lei = 32,8 lei (kg de fructe)
100 lei-32,8=66,8lei (mai are Mihai)
2014-04-01T19:22:22+03:00
3,5x4 lei=14 lei ( kg portocale )
2,4x3,5 lei= 8,4ei (kg mere)
1,8x6 lei=10, 8 lei ( kg struguri)
14 lei + 8,4lei + 10,8 lei = 32,8 lei (kg de fructe)
100 lei-32,8=66,8lei (mai are Mihai)
1 5 1