Mihai a cumparat de la supermarket 3,5 kg portocale 2,4 kg mere si 1,8 kg struguri se stie ca un kg de portocale costa 4 lui 1 kg mere costa 3,5 lei iar 1 kg de struguri costa 6 lei Ce rest a primit mihai daca a platit cu o bacnota de 100 lei

1

Răspunsuri

2014-03-31T21:44:50+03:00
*3,5·4=14lei
*2,4·3.5=8,4lei
*1,8·6=10,8lei
14 lei(portocale)+8,4lei(mere)+10,8=33,2 lei
 100-33,2=66,8
2 5 2