Ajutoooor ! Am nevoie de voi ! Cum ar trebui sa rezolv urmatoarea problema de fizica ?

Uitati: Nivelul apei dintr-un cilindru gradat se afla in dreptul indicatiei 150 cm cub . Prin introducerea unui corp mic ,cubic ,cu masa de 31,2 grame ,nivelul apei a urcat pana in dreptul indicatiei de 154 cm cub. Din ce material ar putea fi realizat corpul ?

2

Răspunsuri

2014-03-31T19:50:26+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Pai e usor, ai :
 V1 = 150cm cubi
V2= 154cm cubi 

Vcub = V2-V1=4cm cubi
p( ro ) = m/v = 31,2g/4cm cubi  
 Apoi inparti si iti da ceva cu virgula . 
si pe baza denistatii iti dai seama de material , poti cauta pe net diverse materiale , dar ar trebui sa ai u tabel chiar in manual.
si cum ar trebui sa imi dau seama ce material e ?
imparti 31,2 la4 =)) apoi transformi in kg/m cub
31,2 /4 = 7,8g/cm cub = 7800 kg/ m cub => material : Fier
Ok ,multumesc mult !
cu placere ^^
Cel mai inteligent răspuns!
2014-03-31T20:02:50+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Pai nivelul initial este 15. cm,iar nivelul final al apei este 154 cm cubi,rezulta de aici ca volumul cubului este de 4 cm cubi.Densitatea este egala cu raportul dintre masa corpului si volumul  acestuia. deci
p(ro)= masa pe volum = 31.2 g:4 cm=7.8 g/cm.corpul este alcatuit din fier
Spune asa : Sa se afle volumul unui corp cu masa de 5,25 tone ,format din doua paralelipipede dreptunghice identice ,din materiale diferite ,cu densitatile de 2700 kg\m cub si respectiv 7800 kg\m cub
Imediat,stai
Nu reusesti ,nu ? Nici eu nu am inteles ce trebuie sa fac .... Vad eu ... Multumesc mult !
Nu cred ca se poate daca nu iti spune cat reprez cele doua paralelipipede ( ex: se amesteca o parte cu 2 parti ) adica sa dea o relatie intre cele 2 volume ale paralelipipedelor. asa atiu sa o fac .
stiu*