Alcatuiti enunturi in care adjectivele: minunat,neastamparat,calduros,placut sa fie pe rand atribute adjectivale si nume predicative.
Astept raspunsurile!
Multumesc!

2
N.P. Ionut este minunat/ Alexandru este neastamparat/ Caloriferul este calduros/Ceaiul este placut. Adj. Copilul minunat a plecat la scoala/Elevul neastamparat a luat nota 4/Caloriferul calduros este al tau/ Ceaiul placut a fost bun. Sper ca te-am ajutat. :D
Multumesc

Răspunsuri

2014-03-30T14:04:13+03:00
Alin este un copil minunat. /Andrei este neastamparat./Timpul este calduros./Am un ursulet placut.
Si astea cu ce sunt?Am zis ca trebuie sa fie A.adj si N.P. si care sunt numele predicative si care atributele adjectivale?
numele predicativ sunt este si un iar atributele adj.sunt minunat,placut,calduros si neastamparat
N.P. Ionut este minunat/ Alexandru este neastamparat/ Caloriferul este calduros/Ceaiul este placut. Adj. Copilul minunat a plecat la scoala/Elevul neastamparat a luat nota 4/Caloriferul calduros este al tau/ Ceaiul placut a fost bun. Sper ca te-am ajutat. :D
2014-03-30T14:09:14+03:00
Hei...Iti fac cu nume predicative.
Acesta este minunatul caine .
Ionut este neastamparat.
Perna pare calduroasa.
Vocea lui este placuta.
Sper sa fie bine .