Despartiti in propozitii frazele si precizati felul acestora :

A) As fi vrut sa'l mangai intr-un fel, dar nu-mi venea in minte ce'as putea spune unui copil. (Mihail Sadoveanu - Un om necajit)

B) Am incercat, dom' colonel, i-am raspuns eu, imi dau seama ca ne-ati salvat viteile... ( Marin Preda - O ora din august)

C)Se-ntreaba uneori daca Duke, eroul, sau monstri stiau ca nu sunt adevarati ca totul e doar un joc in care ei trebuie sa faca tot ce le comanda copilul care se joaca

1

Răspunsuri

2014-03-22T12:04:38+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
A) As fi vrut - PP; sa-l mangai - CD; "dar .... minte" - PP; ce-as putea spune ... - CD B) Are 3 PP si a 4-a este CD legata de 3. C) 1.Se intreaba... - PP; 2.daca .... stiau - CD; 3. ca nu sunt adevarati - CD legata de urmatoarea tot CD 4.: "totul e doar un joc; 5.in care ei trebuie - Atr; 6.sa faca tot - Subiectiva; 7. ce le comanda copilul - Atributiva; 8.care se joaca - Atrib. depinde de (7.).
46 4 46