Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-03-21T19:36:21+02:00
O rezolv prin metoda comparatiei .

5 kg mere ...............3 kg pere.................27000 lei
7 kg mere ...............3 kg pere.................34200 lei
2 kg mere................................................7200 lei
 
1 kg mere costa                       7200:2=3600 lei
5 kg de mere costa                  3600x5=18000 lei
3 kg pere costa                        27000-18000=9000 lei
1 kg de pere costa                   9000:3=3000 lei