Răspunsuri

2014-03-20T21:46:58+02:00
La inceputul mileniului trei omenirea se confrunta cu un fenomen ce a luat o amploare nebanuita in urma cu cativa ani. Daca in urma cu 10 ani in Romania piata de desfacere a drogurilor se afla la un nivel scazut, teritoriul tarii noastre fiind folosit mai mult pentru tranzit spre tarile occidentale, in prezent, in ciuda problemelor de natura sociala si economica, Romania a devenit un punct de atractie pentru cei care vand iluzii si distrug vieti din ce in ce mai tinere. Realitatea este cruda, „moartea alba” este prezenta printre noi si sta la panda gata sa-i inhate pe cei care si-au pierdut busola, care nu mai au incredere in nimeni si nimic si care nu stiu ce vor de la ei insisi. Sunt tineri care s-au ratacit sau care nu stiu sa se regaseasca inca, sa-si dea un rost si sa-si stabileasca un rol in relatiile cu ceilalti si cu propria viataDesigur, sunt multi, foarte multi adolescenti care se gandesc la cariera lor viitoare, la viata lor in comunitate, intr-o posibila familie sau intr-un posibil colectiv de munca. Sunt foarte multi adolescenti care citesc, cerceteaza, cauta, lucreaza, invata pentru atingerea unor performante superioare, de exceptie. Sunt multi adolescenti care isi dau seama ca viata inseamna daruire, angajare, responsabilitate, care stiu ca in viata sunt multe obstacole, proleme, dificultati si ca depasirea fiecareia dintre ele inseamna o oportunitate  a cresterii valorii lor intrinseci, a maturizarii lor reale. Si totusi, din ce in ce mai multi tineri o iau pe calea de pe care cu greu se mai pot intoarce. Ceva ii indeamna sa-si distruga viitorul si sa produca suferinta celor apropiati si de aceea sunt usor de recrutat de catre comerciantii de droguri .Cauzele care ii imping pe tineri spre dezumanizare prin consumul de droguri sunt multe. Cei mai multi incep sa consume droguri din pura curiozitate de a cunoaste efectele pe care le au asupra