O VANZATOARE A AMESTECAT DIN GRESEALA,2 KG BOMBOANE CU PRETUL DE 4,3 LEI /KG SI CU 3 KG DE BOMBOANE CARE AU PRETUL DE 5,6 LEI.CU CE PRET TREBUIE SA VANDA 1 KG DIN BOMBOANELE AMESTECATE,PENTRU A INCASA IN TOTAL ACEEASI SUMA CA ATUNCI CAND LE-AR FI VANDUT NEAMESTECATE?

1
sau 2kg*4,3=8,6lei si
5,6*3kg=16,8lei,
total lei:8,6+16,8=25,4lei
25,4 lei:5kg=5,08lei/kg iar 1kg= 5,08/5=1,01lei

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-03-20T10:04:17+02:00
Eu zica ca se face asa : 2kg+3kg=5kg de unde => 4,3lei+5,6 lei=5kg  rezulta ca 9,9 lei = 5kg si aici afli ca 1kg = 9,9 lei : 5 si afli rezultatul 1kg=1,98 lei
succes
1 5 1