VA ROG SA0MI TRADUCETI URMATORUL TEXT IN FRANCEZA...NU DE PE GOOGLE TRANSLATE:
Sunt nascuta in Campulung Moldovenesc un oras de care imi va fi greu sa ma despart vreodata.Peste 20 de ani cred ca va fi mult mai dezvoltat, mai frumos si totusi mai gol.Migratia catre orasele mari este din ce in ce mai mare.Imi doresc ca in viitor evolutia lui sa fie spre mai bine: sa fie cunoscut de cat mai multi turisti, valorile locale sa fie promovate si de asemenea aspectul tau sa se imbunatateasca.Ar fi preferabil ca fatadele cladirilor sa fie renovate, sa se amenajeze cat mai multe spatii verzi de care sa se bucure locuitorii si drumurile sa fie asfaltate.In centrul orasului se afla o cladire superba din vremea austriecilor, dar intr-o stare deplorabila, strazile secundare pastreaza vag urme de asfalt iar trotuarele sunt pavate numai in centru.Daca aceste probleme se vor rezolva in 20 de ani acest oras va prospera.Cu mult timp in urma aceasta comunitate a fost perla Bucovinei fiind considerata al 2-lea oras al curateniei si unul dintre cele mai apreciate din tara.Astazi totul s-a degradat.Campulungul a devenit un oras al plangerii cu oameni ganditori la ziua de maine. tristi dar cu speranta in suflet ca in viitor acest orasel va inflori din nou si se va ridica tot mai sus.Consider ca daca vom avea vointa cu totii peste 20 de ani orasul va deveni una din cele mai frumoase statiuni turistice pentru ca avem valori cu care ne putem mandri.Sper ca in viitor cand voi mai scrie despre Campulung orasul sa fie asa cum mi-l imaginez eu: curat, frumos si linistit.

1

Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-03-19T21:32:06+02:00
Je suis ne en  Campulung Moldovenesc,un ville que je vais etre dur pour briser jamais.