ma ajutati la problema de la o cofetarie un elev a cumparat 4 prajituri si 6 sucuri platind 28 lei . altatada la acelasi pret a cumparat 4 prajituri si 8 sucuri la 32 lei . cati lei costa o prajitura si cati lei costa un suc

2

Răspunsuri

2014-03-19T14:18:17+02:00
4p+6s=28=>4p=28-6s
4p+8s=32
28-6s+8s=32
28+2s=32
2s=32-28
2s=4
s=4:2
s=2

4p=28-6x2
4p=28-12
4p=16
p=16:4
p=4
1 4 1
2014-03-19T14:20:49+02:00
S=suc
p=prăjitură
4p+6s=28⇒4p=28-6s
4p+8s=32  Înlocuim:
28-6s+8s=32
28+2s=32
2s=32-28
2s=4
s= \frac{4}{2}
s=2 lei⇒4p+8 ori 2=32
             4p+16=32
              4p=32-16
              4p=16
              p= \frac{16}{4}
             p=4 lei
Sper că te-am ajutat! :)  
1 5 1