Buna am nevoie de raspuns la niste intrebari URGENT:

1.De ce pe platforma sud americana in afara de carbune, petrol si gaze naturale se formeaza si minereuri metalice?

2.De ce fluviul Amazon este bogat in apa pe tot parcursul anului?

3.De ce padurile din bazinul Amazoniei sint numite padurile Pamantului?

4.De ce se afitma ca lumea organica a Americii de Sud este originala?

5.De ce densitatea populatiei Americii de Sud este mai inalta in regiunile de tarm ale continentului.

2

Răspunsuri

2014-03-18T19:27:53+02:00
Fluviul Amazon este bogat in apa pe tot parcursul anului din cauza numărului abundent de precipitații.
Padurile din bazinul Amazoniei sunt numite pădurile pământului deoarece aerul acolo este extrem de curat in cat nu are nici un fel de toxină in el (doar resturi de plante și animale)
Se afirmă că lumea organică a Americii de Sud este originală fiind-că statele relativ sărace nu au bani de agricultură dar America de Sud (gândește-te și tu)
Densitatea populației Americii de Sud este mai inaltă în regiunile de țărm ale continentului datorită accesului la transport,apă(în special râuri) și datorită hranei!
La prima întrebare nu am găsit răspuns fiind-că nu am auzit ideea ca pe undeva să se formeze minereuri metalice ci auzisem doar că există! Oricum sper că te-am ajutat
7 4 7
  • Utilizator Brainly
2014-03-18T22:01:03+02:00
1 . Minereurile se formeaza atunci cand magma se raceste. Unele se formeaza prin actiunea marilor, raurilor, vanturilor. care erodeaza si indeparteaza fragmente de roci moi.
3 5 3