Explicati 5 figuri de stil din poezia " Floarea Albastra " de Mihai Eminescu .

1
Figurile de stil sunt:
Epitete:
“ceruri nalte” – sugereaza aspiratia lui spre idei superioare, spre cunoasterea absoluta;
-“campiile asire” , “Intunecata mare”, “Piramidele-nvechite”- simboluri ale istoriei,
maretiei, tainele si geneza universului, ca sugerare a inaltimi spirituale la care simte si gandeste geniul.
asa este bine pot sa-ti mai trimit
Da :)
mai trimiti?

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
  • Utilizator Brainly
2014-03-18T09:36:37+02:00
Ca in toate poeziile de dragoste, domina si aici timpul viitor al verbelor care exprima trairile interioare ale unei iubiri perfecte, care, daca s-ar implini, fericirea ar fi deplina, de aceea ea este proiectata in viitor: "vom sedea", "mi-i spune", "mi-i tinea", "mi-i spune";Epitetul "dulce", caracteristic artei poetice eminesciene, surprinde si aici prin inedit, in comparatiile: "dulci ca florile ascunse" sau metaforele: "dulce minune", "dulce netezindu-mi parul", "dulce floare";Epitete: "de-aur parul", "albastra, dulce floare";Comparatii: "Voi fi rosie ca marul", "Dulci ca florile ascunse";Personificari: "izvoare plang in vale";Expresii populare: "de nu m-ai uita incalte", "Nime-n lume n-a s-o stie".Prozodia. Ritmul este trohaic, masura de 7-8 silabe, iar rima
Imbratisata, uneori asonanta "caldura/gura"; "frunze/ascunse".
"Floare albastra" este nu numai o poezie de dragoste, ci si o meditatie cu rezonante asupra aspiratiei catre absolut in iubire, intrucat Eminescu suprapune peste tema erotica tema timpului, care este motivul fundamental al intregii sale creatii romantice.

Am gasit si eu asta pe net . dar imi trebuie si explicate deexemplu : "rosie ca marul" - comparatie care se refera la obrajii iubitei.
multumesc,imi pare rau ca nu am putut sa te ajut pana la sfarsit,noapte buna!
Nu este nimic . Multumesc de ajutor. Noapte buna! :*