Răspunsuri

2014-03-17T18:16:41+02:00
Era o zi de vara.eu si tatal meu am plecat la muzeul din suceava pentru a vedea cum aratau hainele ale domnitorilor romani .Cand am ajuns acolo am aflat ca domnitorii se imbracau cu haine de brocart din aur,impodobita cu nestemate,destinata purtarii domnitorilor in ziua de paste.stefan cel mare purta o mantie rosie si o armura de aur.hainele domnitorilor erau impodobite cu multe smaralde,mult aur si argint.eu l-am intrebat pe tatal meu;-tata,e adevarat ca Stefan cel mare purta o mantie rosie?                   -DA,fata mea stefan cel mare purta o mantie rosie si caciuli trandafirii.Stefan cel mare a fost domnitorul moldovei si un om foarte puternic care a ctitorit multe biserici.               -Ce bine ca am un tata bun care ma duce la muzeu.haide sa mergem tata.                       -Bine fata mea haide sa mergem si o sa venim peste o saptamana pentru a veni la o expozitie de armure vechi.                                                                                                                                              sper sa te ajute
1 4 1