Răspunsuri

2014-03-17T07:56:40+02:00
Eu ma identific cu tara mea, tin la ea, considerand-o un camin drag...aici m-am nascut...aici este leaganul amimtirilor si vietii mele...Este cevaorganic, ontologic.
Chiar daca unii desconsidera aceasta tara, sigur in inima lor aramas amintirea si legamantul fata de acest pamant roditor si frumos...amintirea primilor pasi in aceasta lume...
Multora le este rusine sa iubeasca Romania, vazand zilnic cum neamului acesta obidit ii merge din ce in ce mai greu, dar nu este vina acestei tari, oameni buni, ci a celor pe care i-am ales sau nu sa ne conduca...
Romania ne-a dat o identitate culturala, domnitori renumiti care si-au dat viata pentru ea...
Romania a fost si este o tara frumoasa si bogata...depinde de noi cum o vom face si mai frumoasa... puterea sta in mainile noastre, a romanilor...depinde ce alegeri vom face!
Dar asa cum a spus Mircea Eliade: "Trebuie sa iubesti Romania cu frenezie, s-o iubesti si sa crezi in ea impotriva tuturor evidentelor- ca se poti uita gradul de descompunere in care am ajuns".
42 4 42