Răspunsuri

2014-03-16T12:49:08+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Eu stiu de amidon, grasimi, proteine, vitamine...ce am invatat pe la bio

mie imi trebuie la chimie...
scz sunt in a8a eu fac chimie anorganica
2014-03-16T13:08:06+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Hidrocarburi(alcani,alchene,alcadiene,alchine,cicloalcani,cicloalcheneetc)
(arene mononucleare-benzen,toluen,xilen,cumen,etc)arene polinuclere cu nuclee condensate-naftalină,antracen ,fenantren;cu nuclee izolate-bifeniletc)
compusi organici cu functiune simplă:derivati halogenati,alcooli,fenoli,amine,nitroderivati ,aldehide,cetone,acizi carboxilici
derivati functionali:esteri,cloruri,acide,eteri,amide,imide,nitrili
compusi organici cu functiuni mixte:aminoacizi,aminoalcooli,hidroxiacizi,glucide)
heterociclii-cu azot,cu oxigen,cu sulf
coloranti    iata o foartescurtă clasificare a exemplelor de substante organice care trebuie studiate pe parcursul clase lor a 10,11
si imi mai poti da exempli asemanatoare, te rog mult!!
exemple**
acid acetic (componenta a otetului),hemoglobina -proteina componentă a sangelui,acid butiric -din untul de capră,etena rezultă in in procesele de coacere a fructelor,cloroform folosit drept anesteziant,acid benzoic folosit sub forma de benzoat de sodiu drept consrvant,acetona-folosită drept solvent,alcoolul etilic folosit in bauturi,si alte utilizari,esteri folositi drept esente de-rom,lamaie,ananas,mere,pere.
sunt mii de exemple dar nu pot sa le scriu pe toate acum
multumesc mult