Un vanzator a incasat in total suma de 234 lei , pentru 12 bidoane cu ulei si 15 bidoane de otet. Stiind ca pe otetul vandut , el a incasat suma de 90 lei si ca 1 bidon contine 3 l , aflari cat costa 1 l de ulei si 1 l de otet?

1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-03-13T15:40:39+02:00
1.Cat a incasat pe 12 bidoane de ulei ?
 234-90=144 lei
2.Cati litri de ulei sunt in 12 bidoane ?
12x3=36 litri ulei
3.Cati litri de otet sunt in 15 bidoane ?
15x3=45 litri otet
4.Cat costa un litru de ulei ?
144:36=4 lei/litru ulei
5.Cat costa un litru de otet ?
90:45=2 lei/litru de otet
1 5 1