Analizati , dupa modelul dat , pronumele si adjectivele pronominale relative din textele urmatoare
1. Incepand ca zugrav de icoane , el pleaca de la manastirea Agapia , ai carei sfinti i-a creat , spre Parisul prins de frigurile unei intense miscari reformatoare . Aceasta perioada din viata lui Grigorescu naste opere de arta care-l pun alaturi de mesterii lui .Care framanturi ale neamului pot angaja toate fibrele sensibilitatii , acelea l-au impins , intors acasa , sa mearga spre furtuna razboiului .
2. Parerea tacuta vale un linistit tablou
O panza zugravita de razele de soare ,
In care orice linie traita nemuritoare.
Si-n calma ei lumina de vis si de amurg
Privise Grigorescu cu ochi de demiurg .
EXEMPLE: care - pronume relativ , cazul nominativ , functie sintactica de subiect
care- adjectiv pronominal relativ se acorda in gen numar si caz cu substantivul 'admirator ' ( masculin , singular , nominativ ) , functie sintactica de atribut adjectival . ./
Cred ca le-am subliniat pe toate MACAR RASPUNDEEEEEEEEETII LA INTREBAREEEAAA ASTAAAA VAAAA ROGGG !!!!

1

Răspunsuri

2014-03-13T10:36:26+02:00
Ai carei-adj pronominal relativ..se acorda in gen,nr si caz cu sfinti,caz Genitiv,f.s At adj.genitival
care-pron relativ,acuzativ,complement direct..
care-adj.pronominal relativ..se acorda cu framanturi..feminin,plural,nominativ..at adj
care-pron relativ,caz acuzativ,complement indirect..
Nu stiu cat de bun e,am cam uitat cum era...dar stiu , ca sa te ajute sa identifici functia,cazul sa inlocuiesti pronumele cu un subst
26 4 26